TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Chemii Fizycznej i Kwantowej (K17W03D10)

Grupy badawcze

laboratorium_badan_strukturalnych_i_spektroskopowych-2.jpeg

Kierownik: dr hab. Dariusz Bieńko, prof. uczelni

Członkowie zespołu:    

dr inż. Magdalena Malik

mgr inż. Tomasz Mazur

mgr Aleksandra Ziółkowska 

Dyplomanci:

Patrycja Błońska

Adam Jasiak

inż. Zuzanna Moc

Candice Viorney

Natalia Zawadzka

Zainteresowania naukowe:

  • Synteza układów metaloorganicznych i nieorganicznych (związków koordynacyjnych)
  • Badania strukturalne w zakresie: analizy X-ray, spektroskopii w podczerwieni, spektroskopii rozproszenia ramanowskiego, mikroskopii konfokalnej, analizy termiczna związków o właściwościach biologicznych
  • Zastosowanie metod teoretycznych do przewidywania struktur, widm w podczerwieni i Ramana
  • Modelowanie i charakterystyka właściwości fizykochemicznych związków koordynacyjnych metali d-elektronowych

Kierownik: dr hab. inż. Tomasz Olszewski, prof. uczelni

Członkowie zespołu:

mgr inż. Pola Cybulska

mgr inż. Joseph Daniel Gbubele

 

W Laboratorium Chemii Fosfoorganicznej i Katalizy zajmujemy się szeroko rozumianą chemią organiczną. Stosowana w pracach eksperymentalnych metodologia wykorzystuje jako narzędzie badawcze klasyczną chemię organiczną z elementami syntezy asymetrycznej oraz katalizy. Jesteśmy otwarci na nowe współprace i syntezę związków chemicznych dedykowanych pod konkretne zastosowania.

Aktualnie prowadzone badania koncentrują się wokół opracowywania metodologii prowadzących do otrzymania nowych związków fosforoorganicznych posiadających zdefiniowaną aktywność biologiczną i/lub ciekawe właściwości fizyczne i chemiczne. Związki te otrzymywane są zarówno w formie racemicznej jak i w postaci optycznie czynnej.

Ponadto, prowadzone są badania związane z katalizą a w szczególności katalityczną reakcją metatezy olefin oraz procesami z udziałem katalizatorów uzyskiwanych z biomasy pochodzącej z fitoremediacji terenów skażonych metalami.

Laboratorium dysponuje kompleksowym wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie w sposób wydajny i sprawny szeregu reakcji chemicznych, w tym takich, które przebiegają w niskich temperaturach oraz wymagają ochronnej atmosfery gazu obojętnego. W celu analizy czystości produktów stosujemy standardowe techniki spektroskopowe NMR oraz HR-MS współpracując na bieżąco z Centralnym laboratorium Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

W laboratorium swoje prace badawcze realizują doktoranci Szkoły doktorskiej, studenci studiów inżynierskich oraz magisterskich a także studenci wymiany międzynarodowej, w szczególności z programu ERASMUS.

Kierownik: dr hab. inż. Adam Kiersnowski, prof. uczelni

Członkowie zespołu: dr inż. Krzysztof Janus

 

Zespół Molekularnych i Makromolekularnych Materiałów Elektronicznych (MMEM) został utworzony w 2017 roku dzięki dotacjom Narodowego Centrum Nauki (Sonata Bis 6 i Opus 13). Zespół współtworzą pracownicy Katedry oraz studenci związani głównie z kierunkiem studiów Chemia i Inżynieria Materiałów afiliowanym przy Wydziale Chemicznym. Badania realizowane w MMEM mają charakter interdyscyplinarny i są obecnie skoncentrowane na wytwarzaniu i relacjach pomiędzy strukturą, morfologią a właściwościami elektrycznymi nanometrycznych powłok. Narzędziem testowania właściwości elektrycznych są najczęściej wytwarzane w trakcie badań urządzenia elektroniczne: tranzystory cienkowarstwowe czy diody elektroluminescencyjne. Istotna część prac badawczych dotyczy automatyzacji techniki eksperymentalnej i pomiarowej. Celem tych prac jest dostosowanie narzędzi laboratoryjnych do postępującej automatyzacji i wsparcia procesów przez cyfrowe algorytmy agregująco-generatywne. Realizacja prac badawczych realizowanych w MMEM (projektów, prac dyplomowych etc.) badawczych przygotowuje do pracy w działach badawczo-rozwojowych wykorzystujących nowoczesne techniki instrumentalne, serwisach aparatury, w automatyce pomiarowej i eksperymentalnej, a także wszędzie tam, gdzie niezbędne są umiejętności z pozyskiwania, przetwarzania oraz wizualizacji danych pomiarowych.

 

Wyposażenie laboratoriów badawczych

Laboratorium powłok (wytwarzanie i charakteryzacja warstw) - przeznaczone do pracy z materiałami niewymagającymi ochrony przed tlenem czy wilgocią (402/A3):

  • dygestorium z wyposażeniem (mieszadła, płyty grzejne itp.) do prowadzenia operacji ze szkodliwymi i niebezpiecznymi substancjami chemicznymi
  • dwie komory laminarne Alpina
  • komputerowo sterowany system do powlekania natryskowego
  • goniometr do pomiarów kątów zwilżania Ossila

 Laboratorium fizykochemii dyspersji i roztworów (322/A3):

  • homogenizator ultradźwiękowy Hielscher UP200st
  • stanowisko do wyznaczania lepkości roztworów: lepkościomierz Ubbleohde'a za automatycznym odczytem czasu przepływu, termostatowany w bezwodnej łaźni kontrolowanej termostatem ThermoScientific (+/- 0.2 st.C/h)
  • zautomatyzowany system optyczny do pomiarów statycznych i dynamicznych kątów zwilżania (w budowie)

 Laboratorium badań właściwości elektrycznych (328/A3):

  • system komór rękawicowych Vigor (atmosfera ochronna N2, O2<10ppm, H2O<5ppm) z kontrolą temperatury atmosfery ochronnej
  • spin-coater (w komorze rękawicowej)
  • stacja pomiarowa z trzema mikromanipulatorami KeyFactor do testowania tranzystorów (w komorze rękawicowej)
  • komputerowo sterowane układy do charakteryzacji elektrycznej tranzystorów organicznych: podwójne źródło mierzące Keithley 2614B (pracujące ze stacją pomiarową)
  • miernik stałej piezoelektrycznej d33 PolyK PKD3-2000-F10N
  • komora próżniowa Prevac do charakteryzacji urządzeń elektronicznych w próżni + elektrometr Keithley 6517B/zasilacz Tektronix

Kierownik: dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, prof. uczelni

Członkowie zespołu:

mgr inż. Dominika Iwan

mgr inż. Franz Steppeler

 

Laboratorium jest typową pracownią przeznaczoną do syntezy organicznej, a koncentrujemy się tu przede wszystkim na reakcjach prowadzących do tworzenia nowych wiązań węgiel-węgiel lub węgiel-heteroatom, dążąc do uzyskania nowych połączeń heteroorganicznych użytecznych w syntezie asymetrycznej lub wykazujących pożądaną aktywność biologiczną. W wyposażeniu znajdują się typowe narzędzia chemika organika, takie jak sprawne dygestorium, reaktor, kriostat, wyparki rotacyjne, pompy próżniowe, kolumny chromatograficzne, a także wysokosprawny chromatograf cieczowy (HPLC) i aparat do pomiaru temperatury topnienia. Specyfika pracowni – praca ze związkami optycznie czynnymi – sprawia, że nie mogło też zabraknąć polarymetru. 

Politechnika Wrocławska © 2025